WRZEŚNIOWE ATRAKCJE W GÓRACH Wyróżniony

Coraz częściej wakacyjny urlop przesuwamy na wrzesień lub październik. To miesiące, które w Polsce są nadal ciepłe, mimo rozpoczynającej się jesiennej pory. W Tatrzańskim Parku Narodowym liście zaczynają żółknąć i powoli opadać. Piesze wędrówki urozmaicają malownicze widoki mieniących się w słońcu drzew.

Wrześniowy urlop w górach oznacza także mniejszy tłok, brak korków i kolejek do najpopularniejszych atrakcji. Warto także zaznaczyć, że w większości hoteli, pensjonatów, obiektów turystycznych z dniem 1 września kończy się tzw. sezon wysoki. Dzięki temu wybierając się w góry jesienną porą można znacznie zaoszczędzić na noclegu, ale także na części atrakcji, których cennik także ulega zmianie. A jakie to atrakcje i gdzie warto się wybrać spędzając jesienny urlop na Podhalu? Dowiesz się czytając ten artykuł - zajmie Ci to maksymalnie 5 minut. :)

Spędź wrześniowy urlop na Podhalu!

Zacznijmy od na pozór najbardziej oczywistych atrakcji, czyli górskich szlaków . Jesienią warto jednak wybrać te mniej strome, a bardziej bezpieczne miejsca. Mieniące się złotymi kolorami liście, mgły unoszące się nad drzewami, krople rosy na liściach wprawiają w magiczny, nostalgiczny nastrój. Aby niczym go nie zakłócić należy także pamiętać o dobrym przygotowaniu przed rozpoczęciem wyprawy. Mowa o butach z antypoślizgową podeszwą, wiatroodpornym i wodoodpornym ubraniu, a także odpowiedzialnym zaplanowaniu trasy i czasu jej przebycia - pamiętając, że o tej porze roku ściemnia się coraz szybciej.

Górskie szlaki, które warto odwiedzić jesienią

Jesienny szlak na Gęsia Szyję

Prosty szlak, mało wymagający, idealny na jesienny spacer. Prowadzi głównie przez lasy. Po drodze można odpocząć na Rusinowej Polanie i zjeść smacznego oscypka z bacówki. Zobacz jak dojść na Gęsią Szyję

Gorce - Lubań wrześniową porą

Jesienna pogoda sprawia, że bardzo często musimy zmienić plany i zrezygnować z wypraw w Tatry. Wtedy warto rozważyć Gorce, a konkretnie Lubań. Ma on dwa wierzchołki, pomiędzy którymi znajduje się hala widokowa na Pieniny, Beskidy i Tatry.

Dolina Gąsienicowa - jesienna wędrówka w góry

Według niektórych piękniejsza jesienią niż latem. Stawy Gąsienicowe jesienną porą odbijają złote kolory drzew. Fanom przygód polecamy skorzystać z noclegu w schronisku Murowaniec .

Odkryj tatrzańskie jaskinie

Jeśli nie straszny ci jesienny deszcz i planujesz wyprawy w góry warto pomyśleć o odwiedzeniu tatrzańskich jaskiń. Jak choćby Jaskinię Mroźną, Smoczą Jamę, Jaskinię Obłazkowską, Raptawciką lub Mylną. Wcześniej należy sprawdzić, jak wygląda wejście do poszczególnych jaskiń i dobrze się przygotować - do niektórych trzeba wspinać się po stromych ścianach, a jesienią bardzo często także śliskich.

Jeśli polskie Tatry to dla ciebie za mało odwiedź Jaskinię Bielską znajdującą się w Słowacji, uznawaną za najpiękniejszą z tatrzańskich jaskiń.

Wrześniowe wydarzenia na Podhalu

Zakopane znane jest jako podhalańska stolica kultury. Wrzesień to miesiąc różnorakich wystaw, wernisaży, mini koncertów w restauracjach czy pubach. Większość wydarzeń przenosi się do środka, choć nie wszystkie, na przykład:

Highland Games

To cykl gier, zawodów i koncertów szkockich. Już 11-13 września w Schronisku Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej.

Joyride - zakończenie sezonu rowerowego.


Wydarzenie słynie z licznych, niecodziennych wyścigów rowerowych za dnia i wieczornych imprez. Już 18-20 września - stok Harenda w Zakopanem.

Wystawy i wernisaże na Podhalu

Zaś, gdy pogoda nie dopisze warto zobaczyć organizowane wystawy, wernisaże. To idealna okazja na to, aby poznać bliżej tutejszą kulturę. Do 30 września można obejrzeć wystawę „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi” w Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór w Zakopanem. W obrazach na szkle, wierszach pisanych gwarą czy przedmiotach użytkowych można odnaleźć góralską ślebodę, poczucie estetyki biorące swój początek u podnóża Tatr. Zaś 30 września warto udać się na pokaz trzech obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, do Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem.

Atrakcje, które warto odwiedzić spędzając jesienny urlop w górach

Bez względu na panujące warunki za oknem te atrakcje będą strzałem w 10. Atrakcje w górach nie tylko dla dorosłych. W wielu miejscach najmłodsi Goście także będą się wspaniale bawić.

  • Baseny termalne - Aquapark Zakopane, Terma Bania w Białce Tatrzańskiej lub Termy Bukovina Tatrzańska, a nieopodal Termy Szaflary i Gorący Potok. Podhale słynnie z wykorzystania wód geotermalnych. Kąpiel w termach ma wiele zdrowotnych właściwości. Większość obiektów oferuje także sauny oraz zabiegi SPA, a także ma szeroką gamę atrakcji - zjeżdżalnie, bicze wodne, jaskinie, sztuczne fale, rwące rzeki i wiele wiele innych.
  • Akwanarium: Podwodny Świat - największe akwanarium ryb słodkowodnych. Całą powierzchnie akwanarium - oceanarium zajmują akwaria ze swoją specjalizacją na temat fauny i flory krajowych wód śródlądowych. To wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza- prawie 60 gatunków ryb.
  • Myszogród - niepozorne wejście sprowadzi Cię do podziemi kamienicy w górnej części Krupówek gdzie znajduje się prawdziwa mysia norka mierząca 200 m2! A tam… ponad 1000 myszek z całego świata żyjących w różnych baśniowych sceneriach! Warto zabrać tam najmłodszych wczasowiczów!
  • Papugarnia w Zakopanem - jest największą w Małopolsce. To idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu w Zakopanem. Spotkacie tu liczne gatunki pięknych, kolorowych papug. Od najmniejszych Lorys Górskich po Wielkie Ary.
  • Centrum Edukacji Przyrodniczej - miejsce, gdzie poprzez zabawę możesz poznać tatrzańską faunę i florę. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie. W środku kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć, sklepik z wyjątkowymi górskimi gadżetami i wydawnictwami oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
  • Be happy - Sweet Art and Illusion Museum- to muzeum szczęścia, w którym króluje róż. Niepowtarzalne scenografie z kultowymi donatami, ogromnymi słodyczami czy bajkowymi jednorożcami sprawiają, że można dosłownie oderwać się od rzeczywistości. Miejsce dla fanów fotografii, szukających oryginalnych, niecodziennych miejsc.

Co robić jesienią w górach?

Spływ Przełomem Dunajca

Spływ Przełomem Dunajca to jedna z najpopularniejszych atrakcji. Skorzystać z niej można od 1 kwietnia do końca października. Spływ trwa ok. 3h, w trakcie można posłuchać interesujących gawęd flisiarzy i podziwiać pienińskie krajobrazy.

Wyprawy na quadach

Całodzienne wyprawy na quadach także cieszą się coraz większą popularnością. Zwłaszcza pakiety z ogniskiem i innymi dodatkowymi atrakcjami.

Wycieczki rowerowe wokół Tatr lub Jeziora Czorsztyńskiego

Velo Dunajec to szlak rowerowy okrzyknięty najpiękniejszym w Małopolsce. Na jazdę różnymi wariantami pierwszej części trasy pozwalają połączenia ze Szlakiem wokół Tatr i nowo wybudowana droga rowerowa nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zobacz trasę Velo Dunajec

Jesienny urlop w górach

Korzystając z jesiennych atrakcji można dostać nie małej zadyszki. Jest co zwiedzać i oglądać. Na nudę na Podhalu nie można narzekać. Na tyle atrakcji przydałaby się atrakcyjna zniżka, prawda? Rezerwując nocleg w Grand Tatry zyskujesz:

  • zniżki na Termy Bania
  • 20% zniżki w Gorącym Potoku
  • 15% zniżki na Termy Chochołowskie
  • Termy Bukovina bez kolejki
  • nawet do 30% zniżki na lokale atrakcje z Kartą Tatrzańską
  • 10% zniżki w wypożyczalni rowerów MyBike.city
  • 10% zniżki w Centrum Urody i Zdrowia American Dreams

Ponadto gwarantujemy miejsce w wygodnych i przestronnych pokojach w atrakcyjnej cenie, z wieloma udogodnieniami. Zaplanuj swój jesienny urlop w górach już dziś!

Rezerwuj teraz Zadzwoń